Srí Lanka: Hory

Naše další cesta po Srí Lance vedla přes vysočinu. Z Matary jsme nejdříve zamířili do Elly, kde jsme strávili dvě noci a přesunuli se vlakem do Hattonu. Další dvě noci jsme strávili v přilehlé vesnici Dickoya.

Cesta do Elly v rozhrkaném autobuse.

Ella je malé turistické městečko v horách. Za nás nám tu nebylo moc příjemně. Potkáte tu více turistů než místních a ceny jsou vyšší. Je tu ale několik míst, které jsme chtěli navštívit.

K ubytování využíváme hlavně homestay. Bydlíme u rodin, které své domy uzpůsobují pro hoštění cestovatelů. Toto je příklad jednoho takového našeho ubytováni v Elle.

Hned za Ellou je Little Adams Peak. Malá hora, která se jmenuje po svém větším bratříčkovi. Kromě jména toho ale nemají mnoho společného. Naproti Little Adams Peak je ještě vyšší kopec – Ella Rock.

Eliška si užívá chvíli klidu na Little Adam’s Peak. Skutečnost je ale taková, že se tu neustále fotí turisté.

Po příjezdu jsme si dali výšlap na Little Adams Peak. není to nic náročného a ze shora je nádherný výhled do krajiny. Jen létat s dronem se tam ale nesmí.

Pohled na Ella Rock.

Kousek od Elly je Nine Arch Bridge. Nádherný železniční most z koloniálních dob. Je to poměrně známá turistická atrakce, kterou jsme museli vidět.

Taky jsme nasedli na motorku a vydali se objevovat čajové plantáže. Necelých 30 kilometrů od Elly je proslulá plantáž Lipton’s Seat. Cesta to byla doopravdy zábavná, plná zatáček a úzkých silnic. Cestou tam nás navigace vedla přes město Bandarawella (což je v pořádku), ale ne přes město Haputale (to už v pořádku není). Zkrátka a dobře, tam to bylo sice delší, ale zato horší cesta. Pokud se tam vydáte, dejte si pozor na navigace a jeďte přes Haputale.

Klikaté serpentiny na Lipton’s Seat. Tady jsme ještě měli dobrou viditelnost.
Jeden z těch lepších úseků silnice. Často terén nebyl vůbec sjízdný a Eliška musela co chvíli sesedat.
Bohužel, počasí zkrátka nenaplánujete. Když jsme dorazili na vyhlídku Lipton’s Seat, zastihla nás mlha.

Po krátkých výletech v Elle jsme se ale museli posunout dále. Srí Lanka je vyhlášena železnicemi. A proto jsme v Elle nasedli na vlak a vydali se směrem k Adamově hoře, do města Hatton.

Cestování vlakem je tak trochu adrenalin. Není to zrovna plynulá jízda. Opravdu hodně to hází do všech směrů. Vyklánět se se dveří a mít v jedné ruce foťák mi přišlo už dost riskantní.

Určitě doporučuji si lístky na vlak koupit předem. Poprvé jsme si je kupovali dvacet minut před odjezdem a už nebyla volná místa ve druhé třídě. Mohli jsme tedy buďto jet třetí třídou jako sardinky a nebo první třídou. Rozhodli jsme se pro tu první. Sto kilometrová cesta nás ale vyšla na 3000 rupií.

Výhoda první třídy byla v tom, že se snadno dostanete ke dveřím vozu a můžete si užít nádherné výhledy.

Adamova hora je od Hattonu vzdálena hodinu jízdy po silnici, ve vesnici Dalhousie. My se ale ubytovali kousek od Hattonu, ve vesničce Dickoya. Dickoye dominuje obří jezero, v okolí je spousta nádherných vodopádů a minimum turistů.

Jezera v Dickoye jsou lemovány (jak jinak) čajem.
Pohled na Castlereigh Reservoir. Menší ze dvou jezer u Dickoy.

Ubytovali jsme se na dvě noci. Náš záměr by po první nocí vylézt na Adams Peak a mít možnost si trochu odpočinout. Bohužel, náš plánovaný výstup vyšel na neděli a majitel našeho ubytování nás upozornil na fakt, že o víkendu bude na hoře narváno místními. Místo výšlapu na 2243 metrů vysoký kopec jsme se rozhodli navštívit místní vodopády. A že jich tu je.

Laxapana Falls. 126 metrů vysoký vodopád. Mapa nás navedla na jeho vrchol. Bez drona si ho moc neprohlédnete.
Aberdeen Falls. 98 metrů vysoký vodopád. Cesta k němu není snadná najít, místní ale ochotně poradí. Vede k němu přes 700 schodů džunglí. Dá se u něj ale skvěle vykoupat.
Devon Falls. 97 metrů vysoký vodopád. Nedá se k němu dostat moc z blízka, prohlédnete si ho z poměrně vzdálené vyhlídky. Dron je opět skvělý způsob jak si ho prohlédnout.
St. Clair Falls. 80 metrů vysoký vodopád. Nachází se uprostřed čajové plantáže. Hádám, že se k němu dá dostat blíže. Létat je ale pohodlnější.

Po smršti vodopádů nás čeká obávaný výstup na Adam’s peak, čímž tak nějak zakončujeme cestování po Srí Lance. Dále nás už čeká jen Sigiriya a potom hajdy domů.

Kopce na vysočině Srí Lanky jsou doopravdy impozantní.