Srí Lanka: Na jih

Letos jsme se rozhodli utéct před zimou hned zkraje roku. Výběr destinace už minule padl na Srí Lanku – hlavně kvůli indickému jídlu. Celý rok jsme s Eliškou svědomitě trénovali v indické restauraci na Vindaloo, tak doufáme, že to tu přežijeme.

Cesta to byla náročná. I když, pravda, ne tolik jako minulý rok. Z Prahy jsme letěli do Colomba přes Dubaj (s Emirates nikdy více). Po dvanácti hodinách letu vystupujeme z letadla a začínáme řešit, jak se dostat do centra a poté do Matary na jihu. A ihned nás Srílančané vřele přivítali. Je takovou klasikou, že v Asii taxikáři obírají turisty o peníze. V našem případě jsme už seděli v taxíku, ověřili si cenu (15000 LKR) a hned z něj zase vypadli. Pán nás počastoval hláškou “fucking idiots” a bylo. Nakonec jsme zvolili autobus za 400 LKR do centra Colomba.

Bohužel, na letišti jsme si nekoupili datovou SIM kartu. V Colombu jsme byli odkázáni na rady špatně mluvících místních. Zásadní chyba! Místo toho, aby jsme jeli expresním autobusem po dálnici, nasedli jsme do stařičkého “party-busu” a jeli podél pobřeží. Místo dvou hodin jsme jeli pět a půl hodiny. Navíc stylem brzda plyn, většinu času v protisměru, řidič neustále bušil do klaksonu, bez klimatizace a bylo tam dost narváno. Prostě zážitek, který ke Srí Lance patří. Určitě doporučuji 🙂 Zase jsme se ale seznámili s tím, co čekat až tu budeme jezdit na skútru.

Náš autobus. Evidentně už něco pamatuje. Takto to tu chodí.
Taková běžná situace. My v protisměru a troubíme na auta před námi. Náš řidič předjíždění nikdy nevzdává.

Okolo páté jsme se dostali na naše ubytování, vyzvedli si motorku a pak už jen sprcha a postel.

Ubytovala nás tu jedna velmi příjemná paní u sebe doma. Její malý domeček se nachází prakticky hned u moře. Žijí tu s námi ještě dvě Ukrajinky (ve vedlejším pokoji) a kachny (chodící až k nám do pokoje). Navíc se občas staví varan. Asi od sousedů.

Varan pokaždé vezme roha. Zato kachny jsou drzé a chodí často.

Na jihu Srí Lanky jsme hlavně kvůli moři. Začínáme si navykat na fakt, že k moři je nutné vyrazit brzy ráno. Vstáváme ještě před rozedněním, dokud je venku minimum lidí. Ze všeho nejdříve jsme se vydali na pláž “za domem”. Eliška si šla zaběhat, já jsem chtěl poprvé vidět místní východ slunce.

S asijskými psi jsme měli zatím jen ty horší zkušenosti. Tady je toulavých psů snad nejvíce, ale jsou hrozně roztomilí.
Prakticky tady bydlíme. Malá surfařská pláž vzdálená pár minut jízdy na motorce.

Na Srí Lance jsme začali trochu výletovat. Ze všeho nejdříve jsme se vydali do města Dondra, nejjižnějšího místa země. Náš cíl byl maják na jeho okraji.

Maják na okraji Dondry. Cizinci tu mají vstup zakázán. V našem případě jsme ale potkali popeláře, kteří nám dovolili se tam jít podívat. Dál to nikdo moc neřešil.

Když už jsme u těch majáků, v městečku Galle mají také jeden. Galle je zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO. I když je od nás vzdálené 30 km, nasedli jsme na skútr a vyrazili tam.

Maják v Galle.

Je to sice krásné místo, jen na náš vkus až příliš vyšperkované. V historické části najdete restaurace s jídelními lístky a naháněči před vchodem, rádoby retro auta v ulicích a stánky se suvenýry. A Japonce se selfie tyčkami, samozřejmě. Trochu jsme si přišli jak Českém Krumlově. Zajímavé je, že ceny ani tady nebyly nijak závratné. Byly upraveny pro turisty, ale oběd by mi peněženku nezrujnoval.

Narazili jsme tu ale na poměrně unikátní turistickou atrakci.

Museli jsme samozřejmě navštívit i nějaký ten chrám. Těch je tu taky dost.

Japonská pagoda míru. Máme ji kousek po cestě.

Na Srí Lance jsme kvůli takové autenticitě. Snažíme se v rámci mezí žít podobně jako místní. S tím samozřejmě souvisí jídlo. Takže se vyhýbáme nablýskaným restauracím a navštěvujeme jídelny a stánky pro obyčejné lidi. By the way, ty by evropskými hygienickými normami rozhodně neprošli.

Indická kuchyně nás prostě dostala. Milujeme jejich placky, chicken kari, hoppery, kottu a všechny další jejich speciality. Navíc není výjimka, že se tu najíte za dvacku.

Rotti a chicken kari. Taková místní klasika, která se nám zatím nepřejedla. Dali jsme si tomu ještě litr a půl Coca-Coly a zaplatili za to zhruba stovku.
Na místě ještě pár dní zůstáváme. Chceme taky do moře a vyzkoušet surfování.

Tak to by jsme měli takové shrnutí našich prvních dní. Drona jsme zatím na větvi nikde nenechali, pasy máme a nic nás nepokousalo (komáry nepočítám a stejně jdou spíš po Elišce). Držte nám palce.