Srí Lanka: Vlny a slunce

Další díl bude spíš jen o tom, že jsme se trochu smočili v moři. Pro nás to je totiž dost vzácné. Minulý rok v Malajsii jsme totiž ze tří týdnů byli v moři jen dvě hodiny. Já ke všemu jen tak po kolena, abych si nenamočil kraťasy 😀

Zkrátka a dobře jsme si půjčili surf. Jelikož máme svou hrdost, nezaplatili jsme si lekce surfování. Na to přeci přijdeme sami. A když bude nejhůř, podíváme se na výukové video na YouTube.

Bylo trochu obtížné si vzít foťák do vln. Eliška tedy alespoň zapózovala s prknem na pláží. Povšimněte si odřeného břicha.

Musím říct, že surfování nám i celkem šlo. Ze začátku to byl takový boj a komické padání, ale postupem času jsme se naučili chytat vlny a začali přicházet na to, jak se na prkno postavit.

S čím jsme al moc nepočítali bylo, jak se při tom zničíme. Na surfu se většinu času leží a pádluje, potom se pokusíte chytit vlnu, zvednout se a nakonec trapně hodíte držku do vln. Při tom vás samozřejmě trefí vaše vlastní nebo i cizí prkno. Ne úplně vzácně obojí.

Při surfování se hlavně pádluje a čeká na vlnu. Když máte štěstí (a hodně pádlujete), dostanete příležitost spadnout. Sjet vlnu ve stoje se nám nakonec přeci jen podařilo.

Co nás překvapilo ještě více, i samotné ležení na prkně začne být bolestivé. Brzy jsme měli břicha sedřená od surfařského vosku a na žebrech modřiny. No prostě žádný med, ale zábava to byla.

Naše “tajná” pláž. Přímo se tak jmenuje, takže vůbec tajná není. Dělali na ní ale výborné drinky.
Další pokus o zdolávání vln. Dost jsme se u toho i spálili, takže dál jsme chodili do moře už jen v tričku.

Dá se říci, že jak rychle jsme se surfem začali, tak jsme s ním také skončili. Spolu se spáleninami od slunce to zkrátka moc bolelo. Rozhodli jsme se před vlnami a sluníčkem na chvíli schovat a vyrazili jsme do Handunugoda Tea Estate – roztomilé čajové továrny uprostřed rýžových polí. Zadarmo zde dostanete průvodce, který vás provede po plantážních a vysvětlí vám, jak se čaj pěstuje, sbírá a vyrábí. Nakonec vás provede i po továrně, kde se čaj zpracovává. Jako bonus dostanete i ochutnávku čaje včetně dortíku.

Ochutnávka čaje na Handunugoda Tea Estate.
Tento sympatický průvodce nám ukázal plantáže a továrnu.

Čajová továrna se chlubí tím, že jako jediná na světě vyrábí Virgin White Tea. Čaj připravený z nejčerstvějších lístků. Podle průvodce, zatímco sběrač za den den nasbírá asi 23 kg černého čaje, u tohoto to je za den 150 gramů. Navíc se ho nesmí dotnout rukou.

Rýžová políčka v okolí čajových plantáží.

Na Srí Lance si plně užíváme ježdění na skútru. Půjčit se dá na každém rohu, na silnicích sice neplatí žádná pravidla, ale rychle se nejezdí. Dokonce i Eliška se odhodlala a začala tu řídit.

Autobusy tu pro nás začínají být místní atrakcí. Nejlepší je, když jedete na skútru, nevíte že ho máte za sebou a těsně za vámi začne troubit a předjíždět.
A znovu autobusy.

Bydleli jsme u naší hostitelky Surangi. Vařila nám snídaně, povídala si a poslední noc nám dokonce dala malý kurz vaření – připravovali jsme kottu. Vypadalo to teda spíš tak, že ona všechny suroviny nakrájela, Eliška míchala a já se jen díval.

Lekce vaření s naší hostitelkou. Přišla se na to podívat i celá její rodina. Eliška umí míchat vážně dobře.
Ještě malá společná fotka se Surangi.

Jih Srí Lanky jsme si vážně užili. Slunce, moře, písčité pláže a výborné jídlo. Vydáváme se ale na sever, do hor. Čeká nás víc čajových plantáží, vlaky, vodopády a snad i Adam’s Peak.

Na pláži tu máte i své soukromí. Před námi jsou vlny, za námi stánky s jídlem.

Komentáře

  • Martin napsal:

    Super! to vypadá jako parádní dobrodružství! S Eliškou hezky užívejte a budu se tešit až si zkočíme třeba na to pivko tady v Pardubicích. 🙂

Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.